Ez valójában csak egy képposzt, hat képpel (ezért kellett klasszikus verziónak lennie), kevés kísérőszöveggel. A helyszín az Örkény-Táborfalva-Tatárszentgyörgy háromszögben található ősborókás.
Borókacserjék futóhomokon I.
"Örkény és Tatárszentgyörgy között félúton terül el Göbölyjárás puszta. A területet Mária Terézia idején sivatagnak jelölték a térképen, ezért a hadsereg számára adományozták, hogy ott lőgyakorlatokat tartson. A pusztán azóta természetes úton megindult a növényzet záródása és a régi Kiskunságot idéző borókás-nyáras társulások alakultak ki."
(forrás: magyarorszag.utazas.hu)
(A fényképek valójában nem Göbölyjáráson, hanem attól néhány kilométerre délkeletre készültek, de a táj jellege mindkét helyen szinte azonos.
A borókás-nyáras társulás mellett azért gyakori az akác, de előfordul erdeifenyő és más, lombhullató fák is.)
Borókacserjék futóhomokon II.
Borókacserjék még mindig homokon
"A vízellátás szűkös, a talajnak a csapadékból származó vízkészlete a tenyészidőszakban, sőt a Duna-Tisza-közi homokos hátságon (...) az egész évben nem elégíti ki a levegő párologtató tevékenységet."
In: Keresztesi Béla: Magyar erdők (Jóléti erdőgazdálkodás), p. 189
Akadémiai Kiadó, Budapest, 1971
Nádas-cserjés-borókás egy vizenyősebb gödörben,
távolabb erdősáv
A borókások mellett lombhullató erdők is láthatóak, amik nagyobb részben telepítettek. Ezek, még ha akácok is, egy fontos előnnyel bírnak az örökzöldekkel szemben: évtizedekben mérhető idő alatt javítanak a talaj összetételén és szerkezetén. A zártan álló lombhullató erdőkben a területre legjellemzőbb sárga homok helyett halványbarna erdőtalaj található az avar alatt...
Lombhullató fákkal elegyes borókacserjék
Borókabogyók tavasszal
H2T
Utolsó kommentek