A Tar-kő a Bükk-hegység egy jellegzetes kőszirtje, a Bükk-fennsík déli peremén helyezkedik el. 949 méteres magasságával a Bükk 6., és Magyarország 11. legmagasabb csúcsa.
A Tar-kő csúcsa
A Tar-kő látképe délkeletről, a Keskeny-bükkről
"A kövek hatalmas sziklaormai alatt azoknak a barlangoknak a roncsai rejtőznek, amelyek a Déli- és a Központi-Bükk, illetve a Nagy- és Kis-fennsík korábbi összetartozását bizonyítják. A Tar-kő, Három-kő, Köpüs-kő és Magos-kő tövében túlhajló - barlangi patakok örvényüstjeit hordozó - sziklafalak domborodnak, szélvédett horpaszaikban lejjebb muflonok tanyáznak, följebb hollófészkek húzódnak meg. A Tar-kő, Magos-kő és a Köpüs-kő aljában az egykori barlangok oldalágai, pusztuló, átkristályosodott cseppkövei is föllelhetők."
forrás: Bükk turistakalauz, szerk.: dr. Hevesi Attila
Sport Kiadó, Budapest, 1977
28. o.
Kilátás déli irányba a Tar-kőről
"A Tar-kő alatti kis mészkőbércben hajdani barlang épségben maradt, két bejáratú szakasza őrződött meg. Az egykori barlangokba lefutó, többé-kevésbé fölnyílt kürtők a "kövek" meredek homlokzatának további pusztulását, formálódását irányítják. Helyükön a mészkő aprózódása erősebb; aljukon szélesedő garatú kőfolyások gyűlnek össze. A hajdani kürtők között az ellenállóbb mészkőtömbök remek sziklatornyokká magasodnak, amelyek - a magas erdők miatt - főleg lombfakadás előtt és lombhullás után tűnnek elő (Három-kő, Tar-kő, Pes-kő, Köpüs-kő)."
forrás: Bükk turistakalauz, szerk.: dr. Hevesi Attila
Sport Kiadó, Budapest, 1977
28. o.
Ködös kora tavaszi látkép
Elhelyezkedés:
Répáshutától körülbelül 5 kilométerre nyugatra
Bánkúttól körülbelül 4,5 kilométerre délre
Koordináta (hozzávetőleges):
N 48° 03,5'
E 020° 27,3'
Megközelítés:
Bánkútról a kék sáv jelzésen
Répáshutáról a zöld négyszög, zöld háromszög, majd kék sáv jelzésen
Szilvásváradról a zöld sáv majd kék sáv jelzésen
Odalent a Keskeny-bükk, Pazsag, Borostyános
H2T
Utolsó kommentek