Gyöngyöspata római katolikus templomának alapjait körülbelül 900 éve rakták le. Napjainkban is kiváló állapotú, látogatásra érdemes műemlék.
Háromhajós, keletelt, Ny-i homlokzati tornyos, poligonális szentélyzáródású templom. A hajóhoz D-en előcsarnok, a szentélyhez É-on sekrestye csatlakozik. A szentély és a torony sarkain támpillérek állnak. A templom két gótikus bejárata a toronyba és a D-i előcsarnokba nyílik. A szentélyen négy, a D-i mellékhajón három kétosztatú valamint egy kör alakú gótikus ablak van. A sekrestye és az É-i mellékhajó két-két ablaka barokk. A torony hat szintes, melyekből az alsó négyzetes alaprajzú, míg a többi nyolcszögletű. Falait lőrés- és osztott csúcsíves ablakok törik át. Toronyalja ülőfülkés. A főhajó csillagboltozatos, a D-i mellékhajó hálóboltozatos, míg az É-i barokk mellékhajót élkeresztboltozat fedi.
1829-ben, 1887-ben és 1946-ban tatarozták. Helyreállítva: 1976 (építész: Koppány Tibor).
forrás: www.muemlekem.hu
"Első formájában a honfoglaló Pata vezér nemzetsége építtette a 12. században, majd a folyamatos átalakítások és bővítések nyomán a 15. században kapta mai formáját, nagyságát. Az első építési periódust a 14. században bővített szentély északi falába másodlagosan beépített kettős román ív képviseli.
A középkori kápolnák felhasználásával háromhajóssá alakított ál-csarnoktemplomot nagyrészt késő gótikus bordás boltozat fedi, a bordák konzoljain maszkszerű emberfejek, a szentély északi falán hasonló korú szentségház látható."
dr. Czellár Katalin - Dr. Somorjai Imre: Magyarország
Panoráma Kiadó, második, javított kiadás
758. oldal
"Az egykor gazdag festészeti díszítésből csak töredékek maradtak meg. A szentély északi falán Mária születésének freskóját látjuk. Ezt Nekcsei Demeter, Károly Róbert tárnokmestere készíttette Hertullal, aki a Washingtonban őrzött híres "Nekcsei Bibliát" is festette. A déli hajó falának 15. századi freskórészlete Krisztust és Hitetlen Tamást ábrázolja.
A templom különleges értéke a magyar művészeti gyakorlatban egyedülálló 17. századi barokk főoltár, a Jézus családfáját ábrázoló, ún. Jessze-fa. Az oltárasztalon fekvő Jessze törzsökéből hatalmas fa sarjad, melynek ágai a Mária születését ábrázoló festményt keretezik. Az ágvégeken Jézus ősei - királyok és próféták, köztük Salamon és Dávid - ülnek, az összehajló ágakon Mária trónol, karján a kis Jézussal.
Figyelmet érdemel még az 1653-ban készült Szent Mihály-mellékoltár és a 15. századi keresztelőkút."
dr. Czellár Katalin - Dr. Somorjai Imre: Magyarország
Panoráma Kiadó, második, javított kiadás
758. oldal
A Jessze-fa
kép forrása: www.hu.wikipedia.org
A templomot jelenleg is használják, előzetes egyeztetéssel miseidőn kívül megtekinthető.
Koordináta (hozzávetőleges):
N 47° 48,86'
E 19° 47,37'
Megközelítés:
Gyöngyöspata központjától körülbelül 200 méter északnyugati irányban
H2T
Utolsó kommentek