A Nagy-Hárs-hegy a Budai-hegység déli részén található 454 méter magas hegycsúcs. Egyike a Budai-hegység tizenkilenc, 400 méternél magasabb csúcsának.
A hegytetőn található az újjáépített Kaán Károly-kilátó, amelynek tetejéről a budai hegyvidékre nyílik szép kilátás.
"A Nagy-Hárs-hegy tetején levő kilátóhoz a Szépjuhászné vasútállomástól jelzett turistaúton mehetünk fel. Tág horizontú kilátás nyílik innen a Börzsönyig, sőt a Mátráig."
dr. Czellár Katalin - Dr. Somorjai Imre: Magyarország
Panoráma Kiadó, második, javított kiadás
180. oldal
A csúcs alatt körülbelül 50 méterre, annak északkeleti oldalán nyílik a Bátori-barlang bejárata, amely nevét az első magyar nyelvű bibliamagyarázatokat elkészítő, itt remetéskedő pálos szerzetesről, Bátori Lászlóról kapta a nevét.
A Kaán Károly-kilátó
A Bátori-barlang bejárata
"A budai hegyvidék kevésbé ismert részén, a Nagy-hárs-hegyen és a Kis-hárs-hegyen egyaránt egy-egy kilátó emelkedik. A közeli Normafa-lejtőhöz és János-hegyhez képest a hárs-hegyi erdők sokkal inkább érintetlenek: itt nem találhatók játszóterek, szilárd burkolatú utak, elektromos légvezetékek, stb. Itt tömegközlekedési eszközök sem járnak.
A Nagy-Hárs-hegy tetején kőből épült kilátó található, melyet az első magyar környezetvédőként számon tartott erdőmérnökről Kaán Károly-kilátónak neveztek el. A kőből emelt, többszintes épület tetejéről a közeli János-hegyen álló Erzsébet-kilátóhoz hasonló, széles panoráma nyílik."
forrás: vendegvaro.com
"Az oligocén korszakból, 30 millió évvel ezelőttről két kőzet lelhető fel a Budai-hegységben. Az egyik a jellegzetesen rücskös felületű hárshegyi homokkő, aminek a szemcséi között gyakran látni kisebb-nagyobb fehér kvarckavicsokat vagy fekete kovakő darabokat. A homokot és a kavicsszemeket többnyire kovasav kötötte össze, így ez a kőzet igen kemény. A Nagy-Hárs-hegyen ez a sötétebb színű homokkő a világos színű dachsteini mészkőre rakódott rá."
forrás: www.hu.wikipedia.org
Koordináta:
N 47° 32,02'
E 018° 57,31'
Az emléktábla felirata nem igényel kommentárt
Megközelítés:
A Gyermekvasút Hárshegy megállójától a sárga sáv jelzésen körülbelül 1,5 kilométer déli, majd nyugati irányban
A Gyermekvasút Szépjuhászné megállójától a sárga sáv jelzésen körülbelül 1 kilométer északi irányban
Nagyrétről a piros kereszt, piros sáv, majd a sárga sáv jelzésen körülbelül 2,5 kilométer déli irányban
Hűvösvölgyből a sárga sáv jelzésen körülbelül 2 kilométer déli, majd nyugati irányban
2013 decemberében nem kedvezett az időjárás a fotózáshoz
H2T
Utolsó kommentek